niedziela, 24 maja 2015

Liebster Blog Award #2


zostałam nominowana przez Eris z bloga Nowa Książka (klik!), za co serdecznie dziękuję


Niedziela leniwa, śliczna i słoneczna, w sam raz na coś lżejszego do czytania. Humor dziś też mam, mimo że Monika Kuszyńska przegrała Eurowizję z dziesięcioma marnymi punktami, tak samo jak prześwietne Włochy, Łotwa, Norwegia i Czarnogóra, moi faworyci. Wyborcze zdenerwowanie również mi się nie udzieliło, z filozoficznym spokojem Diogenesa siedzącego w beczce czekam na dwudziestą pierwszą spoglądając w turkusowe niebo – ostatecznie żaden z kandydatów nie uwolni mnie od sprawdzianu z matematyki w tę środę.
Zapraszam więc na pytania Eris (klik!) i moje odpowiedzi, które – mam nadzieję – sprawią, że lepiej mnie poznacie (czuję tremę, wybaczcie).

1. Pierwsza i ostatnia książka dodana przez Ciebie do ulubionych?

Mój profil na Lubimy Czytać twierdzi, że pierwszą książką było Ania z Wyspy Księcia Edwarda Lucy M. Motgomery, a ostatnią Katedra Naświętszej Marii Panny w Paryżu Victora Hugo.

2. Ile masz książek?

Zdjęcia, niestety, nie dodam, ponieważ książki poupychane są wszędzie, nie mówiąc o regale, który gnie się pod ich ciężarem, ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że ich liczba dochodzi już do trzech tysięcy. Nie mam pojęcia, czy to jest dużo...

3. Na jaką książkę najbardziej czekasz?

Czekam na egrzemplarze recenzenckie... Żartuję. Książką, na którą najbardziej czekam, jest trzeci tom Odrodzonego Królestwa Elżbiety Chrezińskiej i kolejna powieść pani Evy Stachniak, której tematyki, muszę przyznać, zaczynam się domyślać.

4. Książka, której nie poleciłabyś nikomu?

Dużo jest takich książek; więcej, niż mogę zliczyć – ostatnią taką pozycją jest After Anny Todd. Jednak, szczerze mówiąc, daleka jestem od polecania czy odradzania czegoś komukolwiek – nie tylko dlatego, że mam odmienne gusta. Każdy ma przecież swój książkowy świat, a to, że uznam coś za gniota, nie oznacza, że ktoś będzie uważał tak samo. Nawet jeśli chodzi o sprawy techniczne, zły sposób napisania powieści – niektórym to nie przeszkadza, wolę lekką, ciekawą historię, którą Autor chciał opowiedzieć. W każdą książkę trzeba też włożyć wiele wysiłku, nawet taką, która pewnej zgredliwej blogerce zupełnie się nie podoba.

5. Najlepsza polska książka?

Wbrew pozorom, doskonałych polskich książek jest wiele – zauważyłam nawet, że więcej niż tych zagranicznych. Zróbmy więc mały przegląd moich ulubionych polskich pisarzy, dotyczący głównie fantastyki i powieści historycznych: Henryk Sienkiewicz, Elżbieta Cherezińska, Zofia Kossak-Szczucka (kto w tak doskonały sposób ukazał epokę krucjat i napisał książkę o Baldwinie IV Trędowatym?), Rafał Kosik, Dorota Terakowska, Małgorzata Musierowicz i wielu innych? Nie mam więc swojej ulubionej książki polskiej, a wymienianie tytułów innych zajęłoby mi mnóstwo czasu.

6. Najlepszy polski film?
Bardzo trudne pytanie, ale odwrotnie niż powyżej – cóż tu wymienić? Poza kanoniczną trylogią Sami Swoi i kultowym Koglem-moglem wraz z kontynuacją nic nie przychodzi mi do głowy. Polacy nagrywają mało filmów, które nie są historycznymi gniotami albo romantycznymi komediami, rzadko więc je oglądam. Lubię jednak Idę, Sępa i Hiszpankę, która, że nie mówi dużo na temat Powstania Wielkopolskiego, jest przyjemnym filmidłem w stylu dzieł mojego ukochanego Baza Luhrmanna. Z dawniejszych rzeczy lubię Quo Vadis, ze względu na genialną rolę Michała Bajora.

7. Ulubiona ekranizacja?
Zdecydowanie kultowy już Władca Pierścieni Petera Jacksona, jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek nagrano, również ze względów technicznych. Można powiedzieć, że ekranizacja godna książkowego pierwozoru.

8. Które seriale oglądasz?
Nie oglądam dużo seriali, nie mam czasu i chęci, zresztą trudno jest ogarnąć się i siąść przed telewizorem o określonej godzinie. Namiętnie jednak kocham The Tudors i The Reign o Marii Stuart. Poza tym wciąż nadrabiam zaległości w Grze o Tron i jedynym polskim serialu na mojej liście – Czasie Honoru.

9. Gdybyś jutro miała urodziny, co chciałabyś dostać?
Przede wszystkim książki – moja lista "do kupienia" nie ma końca. Poza tym jakiś drogi lakier do paznokci, nie miałabym nic przeciwko nowej cyfrówce i dodatkowej karcie pamięci do tableta, który, jak się okazuje, nie jest w stanie pomieścić wszystkich moich zdjęć, filmów, grafik, aplikacji, muzyki i wiadomości. Może jakieś last minute do moich ukochanych Włoch by się przydało...

10. Psy czy koty (a może coś innego)?
Psy są słodkie, koty, szczególnie te rasowe – owszem – ale i tak wolę papugi. Te faliste, jak i te gatunku nimfa, z czubkiem na głowie. Nie muszę wyjeżdżać za granicę, by posłuchać ich śpiewu, a moją pasją jest opieka nad nimi – nigdy nie narzekam na obowiązki, za co moje ptaszęta odwdzięczają mi się pórbami dziobania moich książek (daremnymi na szczęście).

11. Planujesz zacząć nagrywać filmiki na YouTube?
Włos mi staje na głowie, gdy o tym pomyślę! Nie mam warunków, miejsca, czasu, umiętności, sprzętu, a przede wszystkim odwagi, żeby coś powiedzieć i pokazać swoją twarz. W życiu poza Internetem jestem osobą raczej wycofaną, która nie lubi zajmować głosu nawet wtedy, kiedy coś wie, a czas wolny spędza na skrobaniu recenzji i czytaniu książek/słuchaniu muzyki/łażeniu po mieście w poszukiwaniu książkowych promocji. Blog jest jednak wygodniejszą formą komunikacji, ponieważ niechciane słowa mogę wykasować, a treść dociera mniej bezpośrednio. ( Prawdziwy powód: bynajmniej nie mam kompleksów, ale nie jestem kimś w rodzaju Oprah i nie potrafię zrobić show, by przyciągnąć ludzi do mojego filmiku).

Mam nadzieję, że nie napisałam poematu dygresyjnego, uniknając odpowiedzi na zdane pytanie jak nasi kochani politycy, ani nie powiedziałam czegoś zupełnie niezrozumiałego, żeby udwać mądrą. Teraz przechodzimy do nudniejszej – dla niektórych – części posta, w którym załatwię wszystkie związane z nagrodą formalności. Otóż.

Wzięci przeze mnie na krzyżowy ogień pytań nieszczęśnicy, czyli nominowani (nick jest linkiem do bloga).


A oto pytania, z jakimi będę musieli się zmierzyć:

1. Co wolisz bardziej – fantastykę czy powieści historyczne? Dlaczego?
2. Czy poza blogowaniem masz jakąś pasję, na jaką poświęcasz dużo czasu?
3. Czy potrafisz pogodzić blogowanie z resztą Twoich obowiązków?
4. Wolisz kupować czy wypożyczasz książki, a może czytasz tylko same egrzemplarze recenzenckie?
5. Czy lista lektur szkolnych powinna się zmienić? Jeśli tak, to w jaki sposób?
6. Kto z twojego najbliższego otoczenia czyta tyle co Ty, lub więcej?
7. Ulubiony zespół/wokalista/wokalistka?
8. Czy zdarzyło Ci się pokłócić się z kimś o jakąś książkę, na której temat mieliście zupełnie inne poglądy?
9. Czy marzysz o wydaniu własnej książki? Jeśli tak, określ jej tematykę.
10. Podaj 3 tytuły najgorszych, według Ciebie, powieści, jakie czytałaś/eś.
11. Czy w czasie wakacji planujesz wybrać się na jakiś książkowy event bądź zorganizować konkurs na blogu?

Marzy mi się jeszcze dłuższa lista, ale postanowiłam sobie zachować te pytania na przyszłość. I tak już muszę kończyć, bo mam tuzin innych rzeczy, które niecierpliwie czekają, aż się nimi zajmę, w tym recenzję i kilka ciekawych książek do czytania (ogłoszenie bardzo drobne – recenzje i inne posty pojawiać się będą w terminach wyznaczonych w krótkim tekście pod ramką z Obserwatorami, polecam wpisać sobie do kalendarza)


Pozdrowienia, Kylie 19 komentarzy :

 1. 3 tysiące książek? Jezu, toż to cała biblioteka... Tylko pozazdrościć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję nominacji :) Dostałaś fajne pytania :D Zazdroszczę tych 3000 książek *.* Pokażesz nam kiedyś jak wygląda twoja biblioteczka? Bardzo mnie ciekawi jak to wszystko przechowujesz :D

  Galeria Książek - zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ej, ja też chce tyle książek!!! Ja mam pewnie około setki w domu (no właśnie, w domu, czyli nie tylko moich książek). Według mnie najlepszą ekranizacją jest Hobbit ^^ 3 części filmu z tej cieniutkiej książeczki ☻

  Powodzenia na sprawdzianie z matmy ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam kiedyś papugę i nie wspominam tego zbyt optymistycznie. Na chwilę obecną pozostaję przy psach. Sienkiewicz, Quo Vadis i GoT - uwielbiam! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzy tysiące książek? WOW!

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję nominacji :) Dziewczyno 3 tysiące książek, gdzie ty to mieścisz ? :)
  Fluff

  OdpowiedzUsuń
 7. 3 tysiące?! Mogę do Ciebie wpaść, proooszę! :)
  U mnie niebo pochmurne, nastrój też, po 21 zapewne się pogorszy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. 3 tysiące książek to bardzo dużo, zazdroszczę :) Nie miałam pojęcia, że lubisz papugi! I bardzo dziękuję za nominację, postaram się na nią odpowiedzieć w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za nominację. Już zabieram się za pisanie odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. niedziela słoneczna - nie u mnie - brzydko, ponuro i zimno.
  11 - to jest nas dwie :) ja też mam takie obawy, warunki i reszta :)

  OdpowiedzUsuń
 11. jakoś nie przepadam za polskimi filmami. :)
  i 3 tysiące? czy przypadkiem nie zamierzałaś napisać setki? ;d

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdzie ty trzymasz te 3000 książek? Mi by chyba miejsca w domu zabrakło:D

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję za nominację ;)
  Jako że nie mogę obiecać, że w miarę szybko odpowiem na pytania na blogu, postanowiłam wypowiedzieć się tutaj - mam nadzieję, że się nie pogniewasz (zalegam z recenzjami):

  1. Co wolisz bardziej – fantastykę czy powieści historyczne? Dlaczego?
  Bardzo trudne pytanie. Oba gatunki czytuję całkiem często. Jednakże o ile kiedyś preferowałam fantastykę, tak teraz preferuję bardziej historyczne. Lecz dla mnie najważniejsza jest historia i fabuła ;)

  2. Czy poza blogowaniem masz jakąś pasję, na jaką poświęcasz dużo czasu?
  Języki obce - bardzo chciałabym spełnić swe marzenie i zostać poliglotką. Uwielbiam kino, seriale i muzykę! Oprócz tego gram na pianinie oraz skrzypcach!

  3. Czy potrafisz pogodzić blogowanie z resztą Twoich obowiązków?
  Jakoś daję radę. Miejmy nadzieję, że utrzyma się to także w trakcie studiów!

  4. Wolisz kupować czy wypożyczasz książki, a może czytasz tylko same egzemplarze recenzenckie?
  Kiedyś wydawałam naprawdę duże pieniądze na kupno ulubionych tytułów - to mi pozostało po dziś dzień. Lecz ostatnio, jako że powiększyłam (nawet nie wiem kiedy!) liczbę współpracujących ze mną wydawnictw - mam wystarczająco dużo egzemplarzy recenzenckich ;)

  5. Czy lista lektur szkolnych powinna się zmienić? Jeśli tak, to w jaki sposób?
  Koniecznie! Wiele tytułów nie przemawia już do dzisiejszej młodzieży, jak to miało miejsce wiek bądź dwa wieki temu. Usunęłabym na pewno "Cierpienie młodego Wertera", "Kordiana" czy też "Nad Niemnem".

  6. Kto z twojego najbliższego otoczenia czyta tyle co Ty, lub więcej?
  Czytać więcej, to nie, ale na moje szczęście przyjaźnię się z osobami, które uwielbiają literaturę. Chętnie im pożyczam swoje tytuły, które następnie omawiamy: na ogół wygląda to tak: "To jest suuuuper!"

  7. Ulubiony zespół/wokalista/wokalistka?
  Raczej brak. Ostatnio uwielbiam Studio Accantus (na yt) i na zawsze będę wielbiła głos Sylwii Grzeszczak. A tak to mam wiele lubianych zespołów ;)

  8. Czy zdarzyło Ci się pokłócić się z kimś o jakąś książkę, na której temat mieliście zupełnie inne poglądy?
  Kłócić to nie, ale co i raz mamy odmienne zdania.

  9. Czy marzysz o wydaniu własnej książki? Jeśli tak, określ jej tematykę.
  Marzę, marzę - ale to nadal daleka przyszłość ;)
  Tematyki nie określę, mogę tylko zdradzić, że chciałabym zwrócić na coś bliskiego mi uwagę ;)

  10. Podaj 3 tytuły najgorszych, według Ciebie, powieści, jakie czytałaś/eś.
  Trzy tytuły to aż za mało, bo już sama Kronika Ferrinu (Gra o Ferrin; Powrót do Ferrinu; Serce Ferrinu) Katarzyny Michalak zajmuje całe podium ;)

  11. Czy w czasie wakacji planujesz wybrać się na jakiś książkowy event bądź zorganizować konkurs na blogu?
  Na eventy mam za daleko - wierzę, że zmieni się to, kiedy tylko trafię na studia ;)
  Konkursy będą - i to w wielkich ilościach ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z polskiej fantastyki polecam (o ile nie miałaś do czynienia jeszcze) takie postacie jak Ziemiański, Grzędowicz, Ćwiek, Pilipiuk czy najnowsze "nabytki" Fabryki Słów i Insignis. :P

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja też jestem osobą raczej wycofaną i nie lubię ujawniać swojej ''tożsamości'' w sieci. Dlatego staram się stać z boku i robić swoje, czyli czytać książki i pisać recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 16. 3000 książek!!! Teraz moja biblioteczka do końca życia będzie mi się wydawać uboga.

  ocean-slow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawe odpowiedzi. I...Łał, zaskakująco muszą wyglądać półki, regały itp., skoro posiadasz, aż tyle książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. HALO HALO JA TEŻ CHCE MIEĆ TYLE KSIĄŻEK!!!!!! Dziękuję za nominację, niestety nie wiem jeszcze kiedy wstawię,ale na milion procent wstawię ( postaram się przed wakacjami) , bo mam sporo zaległych TAGów etc, a chciałabym teraz nadrobić trochę recenzji. Pozdrawiam, Julka

  OdpowiedzUsuń
 19. Dziękuję za nominację! ♥ Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :>

  Pozdrawiam
  Isabel Czyta - mój blog :)

  OdpowiedzUsuń

.... Pozostaw po sobie ślad na jednej z Zakurzonych Stronic.Każdy, nawet najmniejszy sprawi, że się uśmiechnę...

***

PS Komentowanie anonimowe jest możliwe tylko w weekendy. Spam, propozycje obserwacji, reklamowanie swojego bloga w inny sposób niż podanie odnośnika pod komentarzem ląduje w koszu. Do spamowania jest osobna zakładka, a ja spam czytam. Zachowujmy porządek na swoich blogach!