sobota, 27 czerwca 2015

LIEBSTER BLOG AWARD #4: Książkowe Pytania


Nie ukrywam, że bardzo lubię odpowiadać na Wasze pytania w Liebster Blog Award, choć, jak wiadomo, moim priorytetem są recenzje książek – nie tylko dlatego, że wydawnictwa, z którymi współpracuję, tego ode mnie wymagają. Zabawa ta i TAGi sprawiają, że blog staje się mniej monotematyczny, atrakcyjniejszy więc dla czytelników, którym – nie ukrywajmy – po jakimś czasie przejedzą się same recenzje, choć jak najlepiej napisane. Sam bloger ma też szansę odpocząć od marudzenia na książki czy pisania ód na ich cześć, nie odchodząc zbyt daleko od książkowych tematów. 

Fobos (blog) zamiast tradycyjnych  Liebster Blog Award, stworzyła zestaw jedenastu pytań, inspirowanych książkami. Zachwycił mnie ten pomysł, postanowiłam więc odpowiedzieć na jej pytania, jako że zaprosiła wszystkich zainteresowanych. Jej intrygujące, kreatywne pytania, wymagające głębszego pomyślunku, zainspirowały mnie do stworzenia własnych i nominowania czwórki osób, które, mam nadzieję, odpowiedzą na nie. Cóż, zapraszam do przeczytania moich odpowiedzi!

1. Dostajesz Jedyny Pierścień, co z nim zrobisz? Zanosisz go do Mordoru, aby go zniszczyć, wykorzystujesz go do własnych celów, czy może oddajesz komuś innemu?

Myślę, że zaniosłabym go do Mordoru, ale ponieważ jestem osobą bardzo strachliwą, prędzej czy później wyciągnęłabym kopyta dostając zawału serca od tych wszystkich strasznych istot, jakie z pewnością spotkałabym na swojej drodze. Zresztą Pierścień nigdy by mnie wybrał - na co komu taki Powiernik Pierścienia?

2. Jest ostatnia klasa jakiejś szkoły. Do Twojej klasy przychodzi rudowłosa dziewczyna. Dziewczyna jest jakby oderwana od rzeczywistości, nie pasuje do XXI wieku. Jak zachowujesz się wobec niej?

Pomyślałabym, że to jest moja bratnia dusza – bo ja też nie pasuję do XXI wieku i jestem często oderwana od rzeczywistości – i starałabym się z nią zaprzyjaźnić.

3. Z którym zdaniem się zgadzasz: „inny nie znaczy gorszy” czy „inny nie znaczy lepszy”?

Dla mnie słowo „inny” nie istnieje bo ( jeśli przypadkiem nie jesteś elfem albo wampirem) na pewnym poziomie każdy jest taki sam – wszyscy jesteśmy oryginalni i to jest piękny. Nie powinno się kogoś wynosić na piedestał czy mieszać z ziemią. Cóż z tego, jeśli równość nigdy nie będzie istnieć!

4. Twoja przyjaciółka/przyjaciel mówi Ci, że widzi ludzi ubranych na czarno z tajemniczymi tatuażami. Pokazuje Ci ich, ale Ty ich nie widzisz. Uważasz ją/jego za wariatkę?

Choroba psychiczna ma wiele różnych objawów i gdyby to było właśnie to, zaczęłabym podejrzewać już wcześniej. A gdyby było z nią wszystko w porządku i nagle tak …? Wzruszyłabym ramionami, zaczęłabym niepokoić się dopiero później, kiedy dalej mówiłaby i robiła różne dziwne rzeczy, albo zaczęła widzieć tych gości w innych miejscach.

5. Do jakiego domu w Howardzie chciałabyś/chciałbyś należeć? Dlaczego? Masz do wyboru tylko Slytherin i Hufflepuff.

Hufflepuff. Mniejsze zło, bo tam nie ma znienawidzonego Draco Malfoy’a.

6. Masz dwoje drzwi. Po jednej jest Niebo, a po drugiej Piekło. Wiedząc, że za pierwszymi drzwiami jest nuda, a za drugimi zabawa, co wybierzesz? Zmienić swoją decyzję możesz dopiero za 1000 lat.

Muszę wybierać? Eh. Pomyślmy więc: rozrywkowa nie jestem (po weselu i poprawinach mam dość melanży na cały tydzień, w kręgu moich znajomych domówek raczej nie ma), a ostatni raz nudziłam się w brzuchu mojej Mamy, kiedy nie było mnie na świecie i miło byłoby się trochę ponudzić i odpocząć. Przydałoby się trochę odpoczynku, szczerze mówiąc, szkoda więc, że nie sprecyzowałaś pytania: o jaką nudę chodzi? Modlitwa? Zajęłabym się swoimi myślami. Spanie? Zgłaszam się pierwsza (zieeew). Szczególnie przy założeniu, że w zaświatach zachowujemy trochę swoich cech. Nie mów mi więc o nudzie, błagam. Od razu chce mi się spać!

7. W trakcie roku szkolnego okazuje się, że Twoja rodzina jest tak naprawdę królewską dynastią, za którą czai się kolejna dynastia, której członek chodzi z Tobą do klasy. Jaka jest Twoja reakcja?

Poker face. Zimna krew. Zachowywałabym się, tak jak wcześniej, udając, że nie o niczym nie wiem. To dezorientuje wroga, choć to trudna sztuka, której uczą się studenci prawa. Plus nóż lub jakiś Smith&Wesson w kieszeni, tak dla pewności. Innej rady nie ma.

8. Zamykają Cię w lochu. Na stole leży kilka fiolek z płynem. Każda ma nalepkę z rysunkiem. Rysunki przedstawiają postacie z „Kubusia Puchatka”. W którego bohatera się przemienisz?

W Sowę. Lubię bardzo sowy, a moją jedyną alternatywą jest Kłapouchy, więc…

9. Twój głos sprawia, że to, co czytasz, staje się realne. Jakiej książki nie przeczytałabyś nigdy na głos?

Metro 2033 pana Gulhovsky’ego. Wizja życia w moskiewskim mieście po zniszczeniu świata bombami atomowymi jest straszliwa i bardzo realistyczna.

10. Zmienia się bieg polskiej historii. To Ty jesteś królem/królową, która/który musi poprowadzić polsko-litewskie wojska do bitwy z Krzyżakami. Jak potoczy się bitwa pod Grunwaldem?

Bliżej mi do Napoleona niż Jagiełły, więc z pewnością nie zmarnowałabym tak pięknego zwycięstwa. Nie dając rycerzom dnia na odpoczynek, pognałabym za Krzyżakami, zdobyła Malbork, prześladowałabym ich niczym Filip Piękny templariuszy, potem zmusiła niemieckich elektorów do hołdu lennego ze swoich ziem, a na końcu zdetronizowałabym samego habsburskiego cesarza. Może to zapobiegłoby  hołdowi Hohenzollerna, rozbiorom, obu Wojnom Światowym i wielu innym nieszczęściom. Eh. Gdybanie. Jak to mówią – mądry Polak po szkodzie. 

11. Budzisz się w szpitalu. Nic nie pamiętasz. Koło Ciebie stoją tylko dwie osoby. Obie mówią swoją wersję wydarzeń. Komu zaufasz? Przemiłej staruszce, czy przystojnemu chłopakowi?

Zawsze można przejść się po korytarzu szpitala, choć trochę zweryfikować obie wersje, w ostatecznie w szpitalu jest dość czasu, by zabawiać się w Holmesa. Staruszka może być żoną jakiegoś ojca chrzestnego mafii ale też moją babcią, a chłopak moim narzeczonym, ale także agentem CIA/FBI. Wiadomo, trzeba polegać na sobie.

Zabawa ciekawa bardzo, dawno już nie musiałam się tak namyślać nad odpowiedziami, postanawiam więc wymyślić swoje książkowe pytania i zadać je paru osobom. Mam nadzieję, że taka odmiana Liebster Award wszystkim się spodoba i stanie się popularna na blogosferze, ale tu przecież nie tylko o popularność chodzi – to naprawdę świetna zabawa, bo pytania są bardzo kreatywne i zmuszają do pomyślenia.

Moje jedenaście książkowych pytań:

1.     Ktoś z bliskich Ci osób jest śmiertelnie chory/a, a Ty dostajesz propozycję otrzymania remedium, pod warunkiem wygrania pewnego trudnego wyścigu. Czy podjęłabyś/podjąłbyś próbę, wiedząc, że może kosztować Cię to życie?
2.   Ty i Twój brat jesteście ostatnimi potomkami pewnej dynastii. Pewnego dnia dowiadujesz się, że Twój brat jest śmiertelnie chory na trąd. Jak postąpiłabyś wobec niego, wiedząc, że jest to choroba bardzo zaraźliwa i nieuleczalna?
3.   Twoja matka przez całe dzieciństwo trzymała Cię w domu, w ukryciu, nie pozwalając bawić się z innymi dziećmi. Po jej śmierci dowiadujesz się, że miała paranormalne zdolności, które przekazała Tobie. Co o niej myślisz?
4.   Zakochujesz się ze wzajemnością w jakimś chłopaku w wyniku zbiegu okoliczności jednak okazuje się, że to Twój nieznany brat. Co robisz?
5.    Wyobraź sobie, że mieszkasz w miasteczku, zdominowanym przez mafię. Twój chłopak naraża się jej członkom i z powodu ostrożności rodziny musisz wyjechać. Czy będziesz kontaktować się ze swoją sympatią? Jeśli tak, to w jaki sposób?
6.   Jesteś Napoleonem Bonaparte i po bitwie pod Lipskiem zostałaś zesłana na wyspę Elbę. Czy odpuścisz sobie, próbując nie słyszeć złych słów na swój temat, czy postanawiasz wrócić, by zemścić się na swoich wrogach?
7.    Wyobraź sobie, że jesteś Arwen i musisz wybrać między krótkim, ludzkim życiem z ukochanym i nieśmiertelnością bez niego (uwaga: wybierając pierwszą opcję, zgadzasz się, by nigdy nie zobaczyć rodziny). Uzasadnij swój wybór.
8.   Mieszkasz w Warszawie i jest II Wojna Światowa, a ktoś proponuje  Ci wstąpienie do Armii Krajowej. Czy decydujesz się na to, mając świadomość, że w razie złapania, czeka się więzienie na Pawiaku, pokój przesłuchań w siedzibie Gestapo oraz – być może – śmierć w akcji. Jaka jest Twoja decyzja?
9.   Rodzice chcą Cię wydać za księcia mającego bardzo złą opinię, mającego zostać w przyszłości władcą jednego z największych państw świata. Czy zgadasz się na ich wybór? Odpowiedź uzasadnij.
10. Kiedy Twój mąż wraca z wyprawy wojennej oświadcza Ci, że spotkał osoby, które przepowiedziały mu piękną przyszłość – zostanie królem, a Ty królową. Król, którego jesteście poddanymi, żyje jeszcze i ma się bardzo dobrze. Czy popychasz męża do zbrodni, widząc, jak bardzo pragnie władzy, czy radzisz mu czekać?
11. Żyjesz w tunelach metra, który od kilkudziesięciu lat jest jedyną ostoją ludzkości – świat uległ zagładzie w wyniku wojny atomowej, na powierzchni jest zbyt niebezpiecznie; żyją tam tylko mutanty. Pewnego razu niezwykle ważną rzeczą jest dotarcie na drugi koniec metra, by przekazać bardzo ważną wiadomość, od której zależą losy ludzkości tam ukrytej. Czy odważysz się na wyprawę, wiedząc, że po drodze spotkasz komunistów, nazistów, mutanty i wiele innych zagrożeń, o których nie masz pojęcia?

Do tych niezwykle krótkich pytań nominuję cztery osoby. Mam nadzieję, że szybko odpowiedzą na moje pytania, ponieważ jestem niezwykle ciekawa odpowiedzi (przebaczcie, ale to naprawdę ciekawe). Uwaga!

Fobos (blog)
KittyAilla (blog)
Isabel Czyta (blog)
Cynka (blog)


Co mogę jeszcze napisać? Kolejna recenzja się pisze, kolejne książki się czyta, a paczki z książkami odpoczywają w drodze do mojego domu przez weekend, chociaż chwasty same się nie wyrwą. Oficjalnie w poniedziałek zaczyna się także najpiękniejszy okres w moim życiu, szczególnie dlatego, że w końcu mam swój kochany leżak (i tak przebywanie na dworze jest dość uciążliwe; jeszcze żeby była pogoda) i trochę więcej czasu. Wreszcie!

Wakacyjne pozdrowienia,
Kylie

Mała prośba, na marginesie: żebym łatwiej wszystko ogarnęła, proszę przesyłać powiadomienia o nominacji do TAGów i Liebster Blog Award na adres mailowy bloga.  
11 komentarzy :

 1. Twoje pytania są bardzo ciekawe, ale co do księcia chcialabym wiedzieć, jakaż to ta jest "zła" opinia jest? ;D Bo kobiety czasem niegrzecznych chłopców lubią ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe i oryginalne pytania, jeszcze takich nie widziałam w tej zabawie i to zarówno te na które odpowiedziałaś jak i te wymyślone przez Ciebie dla innych. Wybrnęłaś z odpowiedzi o niebo i piekło ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe pytania :D Takie inne.

  http://blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za nominację, masz rację, to niezwykłe Lba :) tylko mam pytanie: kim jest Arwena? :) postaram się odpowiedziec, jak najszybciej :) i jeszcze raz dzięki, czuje się zaszczycona :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe pytania. Można oderwać się od tych zwyczajnych typu 'kawa czy herbata'.
  Pozdrawiam,
  http://isareadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale fajne pytania! :) "Zresztą Pierścień nigdy by mnie wybrał - na co komu taki Powiernik Pierścienia?" - O to chyba chodzi: osoba niepozorna, taka, która nawet się nie spodziewa, że mogłaby stać się bohaterem/bohaterką, nagle wbrew wszelkim przeciwnościom losu nim/nią zostaje. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ojej, pytania naprawdę intrygujące :) Również zgadzam się, że słowo inny nie istnieje, bardzo mądrze to ujęłaś.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale masz świetnie pytania! Nie takie banalne, jak wszyscy (w tym ja...) zadają.

  Pozdrawiam, Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba nie zaskoczył poprzedni komentarz, ale jeśli tak to ten jest nie ważny. ;)
  Fajnie, że wzięłaś udział w wyzwaniu. Twoje odpowiedzi są ciekawe, a pytania intrygujące. Postaram się na nie odpowiedzieć po niedzieli. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakie oryginalne pytania. Udało Ci się na nie odpowiedzieć niezwykle interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za nominację. Muszę przyznać, że jestem dosyć wybredna, jeśli chodzi o takie zabawy, bo właśnie nie wszystkie pytania mi się podobają. Za to te twoje są bardzo oryginalne. Mogę tylko wiedzieć, jakimi książkami inspirowałaś się przy ich tworzeniu?

  OdpowiedzUsuń

.... Pozostaw po sobie ślad na jednej z Zakurzonych Stronic.Każdy, nawet najmniejszy sprawi, że się uśmiechnę...

***

PS Komentowanie anonimowe jest możliwe tylko w weekendy. Spam, propozycje obserwacji, reklamowanie swojego bloga w inny sposób niż podanie odnośnika pod komentarzem ląduje w koszu. Do spamowania jest osobna zakładka, a ja spam czytam. Zachowujmy porządek na swoich blogach!