niedziela, 30 sierpnia 2015

Niebieskie Migdały #2

Trzeba powiedzieć, że ze strachem spoglądam w przyszłość – książkowy wrzesień zapowiada się tak wspaniale i ciekawie, że nie wiem... Czy zna ktoś jakieś dobre zaklęcie na naginanie czasoprzestrzeni tak, żeby ta te wszystkie wspaniałe nowości starczyło czasu (o planowanych innych lekturach nie śmiem nawet wspominać)? Cóż – tytuł cyklu jak najbardziej na miejscu, bo pewnie większość z pozycji, jakie zaprezentuję, pozostanie w strefie moich czytelniczych marzeń. Za to jednak nie zabijają, tak więc zapraszam do przeglądnięcia zapowiedzi książkowych, które przyciągnęły moje oko.Przepraszam tylko za brak logo – mój laptop wyciągnął kopyta i znajduje się w naprawie, a dopóki nowy dysk nie zostanie zamontowany, korzystam z komputera mojej Cioci i jakoś nie wypada instalować u niej odpowiedniego programu graficznego.


~~

~ Wydawnictwo MG ~

1. Charlotte Brontë, Dorota Combrzyńska-Nogala Chcę wszystko (23.09)W 1840 roku Charlotte Brontë rozpoczęła pisanie pełnej namiętności opowieść o panu Ashworth, niezwykle krewkim dżentelmenie, potrafiącym w ciągu kilku lat stracić i odzyskać fortunę. Po śmierci ukochanej żony pozostaje mu córka wychowywana na pensji. W momencie, kiedy dziewczyna wraca do domu opowieść Brontë urywa się i… po latach Dorota Combrzyńska-Nogala tworzy jej dalszą część. Chcę wszystko zaczyna się oryginalnym tekstem, potem współczesna autorka snuje swoją wersję losów młodych bohaterek, splatając je ze sobą w dynamicznej, osadzonej w wiktoriańskiej dekoracji akcji. Powstała znakomita powieść o przyjaźni, miłości, toksycznych więzach rodzinnych i silnych, walczących o szczęście i niezależność kobietach.

2. Mariola Pryzwan Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (23.09)Była i jest zjawiskiem poetyckim. Najpopularniejszą polską poetką wszech czasów. Nazywana  poetką miłości, polską Safoną lub Safo słowiańską. W jej twórczości miłość ma wiele twarzy. 
Jaka była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze słynnego rodu Kossaków? Jaką zachowali ją w pamięci najbliżsi, znajomi i przyjaciele? Jak zmieniła ją wojna i przymusowa emigracja? Kogo kochała, z kim się przyjaźniła? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tomie wspomnień i listów Lilka zebranych i opracowanych przez Mariolę Pryzwan od lat zafascynowaną biografią i twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. 
Lilka – barwna opowieść o tej niebanalnej i utalentowanej kobiecie ukazuje się w 70. rocznicę jej śmierci.

3. Autor nieznany Dzieje Tristana i Izoldy (23.09)Legenda Tristana i Izoldy jest najpiękniejszym, najgłębszym poematem miłości, jaki ludzkość kiedykolwiek stworzyła. Zawiera w najpełniejszym, najszlachetniejszym wyrazie to, co stanowi dominującą linię późniejszej literatury francuskiej. Wiecznie na nowo przeżywany problem miłości, wiekuista, tryumfalna apoteoza jej samej, wraz z całym bezmiarem jej nędz, kłamstw, jej wzniosłości i upodlenia, czci i bezhonoru, z całym pijaństwem szczęścia i tragizmem niedoli. Można powiedzieć, iż dusza nowo tworzącej się rasy w samym zaraniu młodości napiła się czarodziejskiego trunku z pucharu Tristana i Izoldy i że ów napój miłosny, mocny jak życie i mocniejszy nad śmierć, na wieki już krąży w jej żyłach.


~ Wydawnictwo ZNAK ~


1. Marek Krajewski Arena Szczurów (14.09)

Rok 1948. Nadmorskie Darłowo. Gwałciciel, który gryzie ofiary.
Popielski, były lwowski komisarz, po ucieczce z Wrocławia ukrywa się w mieście rządzonym przez czerwonoarmistów i agentów UB. Nikt tu nie zna jego przeszłości. Nikt nie podejrzewa, co tak naprawdę ma na sumieniu. Kiedy zaczynają ginąć kobiety, ktoś musi znaleźć gwałciciela i mordercę. Popielski, który prowadzi tajne śledztwo, wie, czym jest piekło – labirynt bez wyjścia i bezmiar cierpienia. 
Nie wie jednak, że będzie ono jego domem.
Arena szczurów to najmroczniejszy i najbardziej sensacyjny z kryminałów Marka Krajewskiego

2. Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Waszyl Pilecki. Śladami mojego taty (14.09)
OJCIEC

Witold jak nikt rozumiał słowo ojczyzna. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ale wrócił do kraju. By nie dopuścić do wyniszczenia narodu. Tu dopadli go agenci UB.
Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.

SYN
Andrzejowi odebrano tatę. Wzrastał z piętnem syna zdrajcy. Przez 67 lat nie mógł nawet pomodlić się nad grobem ojca. W PRL-u nie było dla niego miejsca. Trudno było o pracę, a o przeszłości nie wolno było mówić.

ŚLADEM TATY
Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Nie musi już i nie chce milczeć. Rusza śladami ojca. Trafia do miejsc, które pamiętają Witolda. I daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów. Wszyscy powinniśmy towarzyszyć mu w tej podróży.

3. Dario Fo Córka papieża (28.09)

Włoski noblista spieszy na ratunek „diabelnej” córce papieża

Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jednej z jego luksusowych kurtyzan. Otrzymała staranne wykształcenie, miała być dobrze wychowaną panienką.
Miała 12 lat, gdy po raz pierwszy posłużyła ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Wydał ją za mąż i był świadkiem nocy poślubnej. Z pierwszym mężem sam ją rozwiódł, drugiego zamordował, na trzeciego wybrał kobieciarza i syfilityka.
Mimo przeciętnej urody stała się symbolem rozbuchanych żądz erotycznych i rozwiązłego stylu życia. Oskarżana o kazirodcze stosunki z ojcem i bratem nazywana była „największą kurtyzaną Rzymu”.
Lukrecja od zawsze fascynowała artystów, to im zawdzięcza wizerunek kobiety demonicznej. Taką znamy ją z głośnego serialu Rodzina Borgiów, który Dario Fo zaatakował jako „skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią”.
Maestro staje w obronie Lukrecji. Swą książkę oparł na źródłach, m.in. na autentycznych listach córki papieża. Odnalazł w nich raczej kobietę łagodną, uwikłaną w okrutną grę ojca i odważną niż femme fatale. To jej – po raz pierwszy w dziejach − oddaje głos w swojej mistrzowskiej powieści. 

Skupiłem się jedynie na poszukiwaniu prawdy” 
Dario Fo

4. Serhii Plokhy Ostatnie Imperium. Historia upadku Związku Radzieckiego (14.09)

Czy Stanom Zjednoczonym naprawdę zależało na upadku ZSRS?
Na ile dzisiejsza sytuacja na Ukrainie ma związek z wydarzeniami z 1991 roku?

Boże Narodzenie 1991 roku. Miliony widzów na całym świecie oglądają opuszczaną nad Kremlem czerwoną flagę z sierpem i młotem. Michaił Gorbaczow ustępuje ze stanowiska prezydenta ZSRS. Imperium upada. Takiego gwiazdkowego prezentu nikt się nie spodziewał.
Kilka godzin później prezydent George H.W. Bush wygłasza historyczne przemówienie o końcu zimnej wojny. Trzykrotnie podkreśla zwycięstwo Stanów Zjednoczonych w walce z komunizmem. Ale to amerykański punkt widzenia.
Serhii Plokhy – uznany ukraiński historyk i wykładowca Uniwersytetu Harvarda – zdradza kulisy politycznej gry o sowieckie imperium. Gry, w której intrygi i walka o władzę na najwyższych szczeblach przeplatają się z konfliktami etnicznymi i pragnieniem wolności. Pierwsze skrzypce grają jednak nie Stany Zjednoczone, lecz Rosja i Ukraina.
Plokhy pierwszy dotarł do niepublikowanych dokumentów i świadków, dzięki którym mógł prześledzić utajnione dotąd zakulisowe decyzje. Opisuje pięć ostatnich miesięcy istnienia sowieckiego kolosa i obala wiele mitów. To klucz do zrozumienia współczesnego konfliktu między Rosją i Ukrainą.


5. Sylwia Chutnik Jolanta (14.08)

Jola widzi ze swojego okna trzy kominy. Najwyższy z nich wygląda jak latarnia morska. To jedyny stały element w jej życiu – życiu, z którego ciągle i bez usprawiedliwienia znikają kolejni bliscy ludzie.
Mieszka na warszawskim Żeraniu. Kończy szkołę krawiecką, zachodzi w ciążę, bierze ślub. Stara się przemknąć przez życie tak bezboleśnie, jak tylko się da. Ale pomimo pozoru stabilizacji Jolanta czuje, że jej świat się rozpada, że ona sama już do niego nie pasuje. Może po prostu też powinna zniknąć?
Transformacja. Magiczny moment ustrojowego przełomu. Czy rzeczywiście odmienił losy ludzi, którzy wchodzili wtedy w dorosłość?


6. Marek Krajewski Dżuma w Berslau (14.08)

W makabrycznych okolicznościach giną dwie wrocławskie prostytutki. Ktoś postarał się, by podejrzenie padło na nadwachmistrza Mocka. Przyparty do muru nie cofnie się przed niczym, nawet jeśli na drodze do sprawiedliwości stanie mu sama policja kryminalna i pewne tajemne bractwo, które stawia się ponad prawem.Dżuma w Breslau to piąty kryminał w bestsellerowej serii z Eberhardem Mockiem.

7. Jean-Christophe Bistard, Claude Quetel Dzieci dyktatorów (28.08)

Jak wyglądało prywatne życie dzieci dyktatorów?

Alina Castro musiała do swojego ojca mówić: Comandante, a jej brat Fidelito był trzykrotnie porywany przez własnych rodziców!

Syn Mao Zedonga dostał od taty płaszcz jako prezent ślubny, a córka Stalina Swietłana była tak „zachwycona” swoją ojczyzną, że 13 lat po śmierci ojca uciekła na Zachód.

Kim Dzong Un godnie zastąpił swego protoplastę, stając się najkrwawszym dyktatorem XXI wieku.


Przeróżne osoby, miejsca, charaktery i losy. Mianownik ten sam – ojciec despota.
Niektóre dzieci zmuszono, by poświęciły swoją niewinność. Reżim widział w nich kontynuatorów rządzącej dynastii. Inne, dla odmiany, traktowano nie lepiej niż resztę społeczeństwa.
Musiały stać w blasku fleszy w służbie propagandy lub ukrywać się przed wzrokiem nieprzystępnego ojca, który się ich wyrzekł i skazał na wygnanie.
Część z nich przyznaje się do dziedzictwa swoich ojców. Dla innych ten ciężar jest nie do udźwignięcia. Te ostatnie będą ze wszystkich sił starały się przeciąć więzy łączące je z ludźmi, z którymi przyszło im dzielić życie.
Prawda o Dzieciach dyktatorów leży gdzieś między prywatną opowieścią o losach pojedynczych ludzi a wielką panoramą dziejów. Pora ją odkryć. I zrozumieć.

~ Wydawnictwo Rebis ~


1. Sabahattin Ali Madonna w futrze (8.08)


Fascynująca historia miłosna, ale i tragiczna historia człowieka nieprzystosowanego do życia w społeczeństwie

Lata dwudzieste XX wieku. Młody Turek przyjeżdża na naukę zawodu do Berlina. Na wystawie malarstwa wielkie wrażenie wywiera na nim autoportret młodej niemieckiej artystki, zadziwiająco podobny do Madonny z obrazu renesansowego mistrza. Pewnego dnia poznaje jego autorkę. Tak zaczyna się jedna z najpiękniejszych, najbardziej autentycznych historii miłosnych w nowoczesnej literaturze tureckiej.
Wywodzący się z innej kultury, bezstronny obserwator w mistrzowski sposób odmalowuje burzliwą atmosferę Niemiec, które liżą powojenne rany. Udaje mu się uchwycić nastroje i rozmowy berlińskiej ulicy, a także stworzyć wyrazistych bohaterów.
To proza, która oddaje nastrój tamtej epoki równie znakomicie jak utwory Ericha Marii Remarque'a.
~~
wszystkie teksty pochodzą od Wydawcy lub z opisów na stronach Wydawnictw
grafiki pobrano z nadesłanych materiałów, stron Wydawnictw i Google Grafika

13 komentarzy :

 1. Ciekawy TAG.
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo interesujących pozycji, bardzo ciekawią mnie "Dzieci dyktatorów" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy czytałam "Niedokończone opowieści" Brontë, zastanawiałam się nad naszym odbiorem takich szkiców: po co je poznajemy, czy dopisujemy zakończenia w myślach - a tu się okazuje, że ktoś nie tylko w myślach, ale i na papierze dokończył jedną z historii. ;) Ciekawi mnie to "Chcę wszystko".
  A jeśli chodzi o Tristana i Izoldę: najlepszym wydaniem, jakie do tej pory widziałam, jest BN-ka. ;)
  Uściski!

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki raczej nie dla mnie. Chociaż "Dzieci dyktatorów" wydają się być naprawdę ciekawe

  Pozdrawiam
  Blog książkoholiczki

  OdpowiedzUsuń
 5. Na kilka tytułów z przyjemnością bym się skusiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do książkowych zapowiedzi to bardziej przydałoby się zaklęcie pomnażające środki na koncie. :D
  To jakaś istna plaga awarii laptopów wśród blogerów. Co rusz gdzieś czytam, że komputer wyzionął ducha.
  Ciekawe zapowiedzi, ale raczej na żadną z nich się nie skuszę.

  http://zaczytana-dolina.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. W księgarni prawdopodobnie nie skusiłabym się na żadną z tych książek, ale zaintrygowały mnie dwa tytuły: "Dzieci dyktatorów" i "Córka papieża".

  http://my-opinion-of-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Dawno temu czytałam "Dzieje Tristiana i Izoldy" i chętnie bym je sobie odświeżyła, ale kompletnie nie trafia do mnie kolor różowy, więc nawet nie zamierzam kupować. Reszta tytułów jakoś mnie nie interesuje, ale poczekam do Twoich wrześniowych recenzji i i wtedy najwyżej zdecyduję się na kupno :)

  OdpowiedzUsuń
 9. "Córka Papieża" mnie bardzo kusi. Chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. ,,Dzieje Tristana i Izoldy" miałam w tym roku jako szkolną lekturę i była całkiem przyjemna. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Same ciekawe książki :) "Córkę papieża" chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawie się miesiąc zapowiada. Na razie nic nie kupuję, nie zamawiam od wydawnictw, tylko nadrabiam zaległości :)

  OdpowiedzUsuń

.... Pozostaw po sobie ślad na jednej z Zakurzonych Stronic.Każdy, nawet najmniejszy sprawi, że się uśmiechnę...

***

PS Komentowanie anonimowe jest możliwe tylko w weekendy. Spam, propozycje obserwacji, reklamowanie swojego bloga w inny sposób niż podanie odnośnika pod komentarzem ląduje w koszu. Do spamowania jest osobna zakładka, a ja spam czytam. Zachowujmy porządek na swoich blogach!