niedziela, 11 października 2015

Poetycka Niedziela #6: Adam Mickiewicz „Stepy Akermańskie”Adam Mickiewicz (1798-1855) – polski poeta okresu romantyzmu, mistyk. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego jeden z „Trzech Wieszczów” narodowych w czasie rozbiorów. Autor polskiej epopei narodowej Pan Tadeusz. Zesłany w głąb Rosji na posadę nauczyciela w wybranym przez siebie miejscu tułał się po Petersburgu, Odessie, Moskwie oraz Krymie; utrzymywał kontakty z rosyjskimi poetami i pisarzami, a także rewolucyjnymi organizacjami. Resztę życia spędził w Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, a następnie wyjechał do Paryża, a potem do Konstantynopola, gdzie zmarł. Jest również autorem takich znanych utworów jak Reduta Ordona, Dziady, Grażyna, Konrad Wallenrod a także Sonety Krymskie, których częścią jest utwór Stepy Akermańskie.

Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,
Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,
Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,
Omijam koralowe ostrowy burzanu.

Już mrok zapada, nigdzie drogi ni kurhanu;
Patrzę w niebo, gwiazd szukam, przewodniczek łodzi;
Tam z dala błyszczy obłok - tam jutrzenka wschodzi;
To błyszczy Dniestr, to weszła lampa Akermanu.

Stójmy! - jak cicho! - słyszę ciągnące żurawie,
Których by nie dościgły źrenice sokoła;
Słyszę, kędy się motyl kołysa na trawie,

Kędy wąż śliską piersią dotyka się zioła.
W takiej ciszy - tak ucho natężam ciekawie,
Że słyszałbym głos z Litwy. - Jedźmy, nikt nie woła.

źródło: [link] 

5 komentarzy :

 1. Ten sonet już zawsze będzie mi się kojarzył z lekcją języka polskiego w liceum :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak ja lubię takie posty ^_^
  Pozdrawiam serdecznie! ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. O Boziu, aż mi się źle zrobiło, bo wczoraj spędziłam niedzielę z "Dziadami", a wkrótce czeka mnie "Pan Tadeusz"... Właściwie od początku roku szkolnego ciągle Mickiewicz i Mickiewicz. :D Ze "Stepów akermańskich" mi się wiersz o Czatyrdahu podoba. Ogólnie lubię czytywać takie wiersze, bo sama rymuję i bardzo podziwiam kogoś, kto napisał kilkaset stron w wersach... ale gdy ktoś mi je psuje, analizując zdanie po zdaniu według schematu... no to no. KLIK

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie właśnie posty! :) Polskie perły i perełki trzeba poznawać! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O matko, Mickiewicz - jego Dziady (Wielka Improwizacja!) to jedna z moich ulubionych książek, natomiast Pan Tadeusz raczej osłabił moją miłość do ów wielkiego wieszcza. Co do Stepów - zawsze po ich przeczytaniu zapiera mi dech, jakby coś ciężkiego usiadło na duszy, a serce wali w piersi. Niezwykły wiersz.

  OdpowiedzUsuń

.... Pozostaw po sobie ślad na jednej z Zakurzonych Stronic.Każdy, nawet najmniejszy sprawi, że się uśmiechnę...

***

PS Komentowanie anonimowe jest możliwe tylko w weekendy. Spam, propozycje obserwacji, reklamowanie swojego bloga w inny sposób niż podanie odnośnika pod komentarzem ląduje w koszu. Do spamowania jest osobna zakładka, a ja spam czytam. Zachowujmy porządek na swoich blogach!