Spis recenzji

Krytyka to nie jest jakiś sztywny urząd miar i wag; przeciwnie, krytyk jest czymś w rodzaju ogrodnika, który, wedle sił swoich, zależnie od potrzeb gruntu o chwili, podpiera, chroni, podlewa, to znów przycina wybujałości, plewi i wyrywa zielska

Lekki repertuar” ze zbioru „Reflektorem w mrok” Tadeusz Boy-Żeleński


Moje recenzje to zbiór myśli, jakie wpadają mi do głowy podczas czytania książki, zebrane w miarę logiczną całość. Interesuje mnie sposób, w jaki została napisana książka, czyli wszystko, co ma wspólnego z teorią literatury, a także moje własne uczucia i przemyślenia. Piszę tyle, ile uznaję to za konieczne, jednak, że z natury jestem osobą gadatliwą, zwykle wychodzi mi dużo tekstu – ostrzegam, że za zaśnięcie przed monitorem nie odpowiadam.

Jakimi zasadami kieruję się oceniając książkę? Przede wszystkim jestem szczera, nie próbuję pisać wbrew temu, co czuję – uważam, że wtedy recenzja nie miałaby sensu. Do każdej książki podchodzę jednak indywidualnie, staram znaleźć obiektywne plusy i zrozumieć Autora, bo nawet w najgorszą powieść pisarz musiał włożyć czas i pracę; recenzuję tylko te, które przeczytałam do końca, do każdej recenzji przygotowuję się rzetelnie, starając się zdobyć jak najwięcej o niej informacji.

Szanuję jednak zdanie innych, więc jeśli nie zgadzasz się z moją opinią, pisz śmiało, byle kulturalnie i bez oskarżeń. Ale przede wszystkim pamiętaj – de gustibus et coloribus non disputandum est  – jak to mówi jedna z moich ulubionych łacińskich maksym.


[Krytyk jest] jak psychiatra, który słucha zwierzeń pacjenta nie tylko po to, aby dowiedzieć się, co go trapi, ale i w tym celu, by z dykcji, intonacji, metaforyki i składni chorego odczytać pośrednią drogą jego aktualny stan psychiczny, zespół symptomów, niechcący ujawnianych objawów. Czy objawów choroby?”

Stanisław Brańczak

Spis sporządzony: według imion Autorów
Symbolem (!) oznaczono recenzje najnowsze.
Wszystkie tytuły są linkami do recenzji.

Ilość recenzji: 191
Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016A

B


CD


E

G


HKL


M

N


P

R


ST


U

V


W


Z

Ż

PRACA ZBIOROWA/ANTOLOGIE

Krytyk jest jak lekarz, który ma zdiagnozować chorobę po nawet najtrudniejszych, najbardziej mylnych symptomach

Izabela Osiadacz, xięgarnia.pl 

2 komentarze :

  1. Czy tylko mój stary komputer tak ma, że nie wszystkie, ale niektóre linki zaprowadzają mnie do pulpitu nawigacyjnego bloggera? Np. książki Veronici Rossi? Pomocy, Kylie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama mam ten problem z kilkoma linkami, można powiedzieć, że pracuję nad problemem. Pomyślę, może coś wpadnie mi do głowy. Wydaje mi się, że to coś ma wspólnego z komputerem :(

      Usuń

.... Pozostaw po sobie ślad na jednej z Zakurzonych Stronic.Każdy, nawet najmniejszy sprawi, że się uśmiechnę...

***

PS Komentowanie anonimowe jest możliwe tylko w weekendy. Spam, propozycje obserwacji, reklamowanie swojego bloga w inny sposób niż podanie odnośnika pod komentarzem ląduje w koszu. Do spamowania jest osobna zakładka, a ja spam czytam. Zachowujmy porządek na swoich blogach!